TEHNIKA LIJEVE RUKE


Jedna od najvedih pogrešaka početnika koji se sami uče da ne koriste sve prste, ponajviše mali prst.


Morate koristiti sve prste.
Ako ste zapostavili bilo koji prst odmah to pokušajte ispraviti. Vježbe za jačanje malog prsta i prstenjaka mogu biti molska harmonijska ljestvica sa četri žice i lidijska ljestvica sa trede žice naviše. Svi prsti postavljaju se okomito na žice i pritišću ih neposredno uz prag. Pritisak mora biti dovoljno precizan i jak ali ne i grčevit.
Palac postavite kao na slici i trudite se da ga ne vješate:



Nizak položaj palca zahtjeva više snage ali donosi pravilan položaj ruke, zgloba i prstiju i omogućava vam da prsti lete po vratu. Dok čekaju svoj red prsti su jedan do dva centimetra iznad vrata. Nastojte da ljevom rukom imate što više kretanja prstima a što manje rukom. Radije hvatajte preko 5-6 pragova nego da mičete ruku.

Tajna brzine lijeve ruke leži u poznavanju principa korištenja mišida brzine i mišida snage. Za pritiskanje žica, povlačenje i udaranje prstima lijeve ruke koriste se mišići brzine tj. pojedine grupe mišića prstiju. Mišići sange su mišiči podlaktice i nadlaktice. Granica između tih mišića je oko zgloba dlana. Takvom podjelom poslova kao i minimalnom potrebnom snagom pritiska – kod naprednije tehnike mnogo ćete dobiti. U prvo vrijeme vježbajte nešto jače hvatanje ili na akustičnoj gitari.

Tako ćete dobiti potrebnu čvrstoću. Kod sviranja od lijeve ruke zahtjevamo legato princip pritiskanja. Naime ako sviramo ljestvicu ili niz tonova iz viših ka nižim tada nastojimo da svaki prst zauzme svoju poziciju prije nego taj ton trznemo. Kod sviranja iz baseva u visoke to je nemoguće. Legato sviranje prema visokima će vam biti teže i više ga vježbajte.